porzeczka czarna, maliny, aronia porzeczka czarna, maliny, aronia

O mnie

Co na stronie?
Założyłem tę stronę ponieważ podczas długich poszukiwań w internecie napotkałem bardzo mało stron o takiej tematyce. Chcę się w niej podzielić moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z uprawą porzeczek i kombajnami. Chciałbym opisać na tej stronie z jakimi problemami spotkałem się przy uprawie porzeczki, jakich narzędzi i maszyn używam, oraz jak chronię porzeczki przed chorobami i szkodnikami. Prosiłbym o wysłanie do mnie e-maila z waszymi sugestiami co do strony. Jeśli zainteresowanie stroną okaże się duże to być może pokuszę się o stworzenie czegoś większego ( może jekiegos serwisu informacyjnego o porzeczkach ;-) ).

Moje gospodarstwo
Nazywam się Kazimierz Rejman. Mam małe gospodarstwo usytuowane w południowo-wschodniej części Polski, a dokładniej we wsi Czarna usytuowanej ok 20km od Rzeszowa. Posiadam ok. 6 hektarów ziemi na której od ponad 20 lat uprawiam porzeczki (w mojej okolicy łącznie jest ok 180 hektarów porzeczek), a że mam w sobie coś po trochu z mechanika i konstruktora moją pasją stało się także wymyślanie i budowanie kombajnów do zbioru porzeczek.

Moja rodzina

Gospodarstwo przejąłem po moich rodzicach którzy raczej nie zajmowali się porzeczkami (mieli ok 0.5 hektara czerwonych porzeczek). Moi rodzice mieli sad, oraz zajmowali się uprawą cebuli oraz zbóż. Do uprawy czarnej porzeczki namówił mnie mój starszy brat który pracował w Instytucie Doświadczalnym w Albigowej (to bylo około 1978 r). Wtedy to posadziłem pierwsze porzeczki, a że strasznie nie lubiłem ich zrywać ręcznie postanowiłem popracować nad zmechanizowaniem tego zbioru (niestety w tamtych czasach nie było jeszcze kombajnów). Najpierw miałem tylko 3 hektary porzeczki, ale stopniowo zasadzałem nią pozostałą część mojego gospodarstwa. Z biegiem lat, bogatszy o coraz to nowe doświadczenia, wymyślałem coraz to nowsze wersje mojego kombajnu. Mimo iż zrobiłem ich kilkanaście ciągle nowe pomysły przychodzą mi na myśl. Jak każdy potrafi się domyśleć kombajny które posiadam to aż za dużo mocy jak na takie gospodarstwo, więc obrywam porzeczki u sąsiadów którzy nie mają kombajnów. Moje gospodarstwo jest małe więc ostatnio myślę o kupnie lub dzierżawie dodatkowych hektarów.

Kazimierz Rejman | Czarna 61, 37-125 Czarna | tel: 17 7715202 | porzeczkomania@poczta.onet.pl